Fuso

Pancerniki ’’Kongō’’ okazały się bardzo przydatne dla japońskiej marynarki wojennej i wyróżniły się wykonywaniem dużej ilości zadań i uczestnictwem w wielu operacjach.

Okręty typu ’’Fusō’’ były pancernikami wyprodukowanymi na początku I wojny światowej. Zaprojektowane zostały w przeciwieństwie do swoich poprzedników z typu ’’Kongō’’ wyłącznie w Japonii. Japończycy dzięki wcześniejszej współpracy z Brytyjczykami, mieli dostęp do nowych badań na temat budowy okrętów, dzięki czemu byli w stanie sami je zbudować. Projekt pancerników został oparty na wcześniejszym projekcie typu ’’Kongō’’. Zbudowane zostały 2 okręty typu ’’Fusō’’ – były to ’’Fusō’’ i

’’Yamashiro’’. Okręty zwodowano w 1914 i 1915 roku. Oba zostały zatopione w 1944 roku.

Rozwój okrętów typu ’’Fusō’’ składał się głównie z jednej dużej modernizacji. Przebudowa pancerników była bardzo podobna do przebudowy statków wcześniejszego typu. W jej trakcie zostały dodane przedziały przeciwtorpedowe, wzmocniono pokład, zwiększono nadbudówki, wymieniono kotły parowe i turbiny, wzmocniono uzbrojenie artyleryjskie i przeciwlotnicze oraz usunięto wyrzutnie torped. Dodatkowo oba okręty otrzymały po jednej wyrzutni wodnosamolotów.

Advertisements